Så vissa tycker att det är på grund av steroider som holländaren gått från Alistair Overeem till Alistair Übereem på bara 6 år. Jag misstänker däremot något lite mer… lagligt. Han berättar lite om sina matvanor i den senaste intervjun för FieLDS Dynamite!! 2009.
”I Japan äter jag lite mindre eftersom jag tränar mindre, men fortfarande fem-sex gånger. Jag älskar att äta, vem gör inte det? Maten är fantastisk. Sushin här är fantastisk, den Koreanske BBQn är fantastisk, hotellfrukosten är fantastisk.
Jag har varit här 24 timmar och jag har redan ätit sushi 3 gånger och när jag går ut genom dörren när det här är klart, kommer jag att äta sushi. Jag tror trettio bitar är genomsnitt. 40-45, det är lunch, inte middag. Middag är mer.”
Själv satte jag i mig 13 bitar sushi till lunch idag och är fortfarande rätt mätt. Skulle jag få i mig 40-45 bitar till lunch skulle jag antagligen se ut som Übereem om ett halvår. Fast det är förstås bara till lunch, jag måste antagligen sätta i mig runt 100-150 bitar till middag sen. Då handlar det inte längre om att äta, det är nu planerad utrotning.



