Uppdatering: TMZ är inte en sida att lita på, de var först att rapportera att Kimo Leopoldo var död. Nyheten spreds sedan vidare till New York Daily News, som vi trodde var en pålitlig källa. Vi kan glatt meddela att Leopoldo är levande och tidigare rapporter inte stämnde, läs mer hos Yahoo. Tack Norre.
Kimo Leopoldo är kanske inte känd för så mycket mer än att han är en frispråkig man som kämpat länge med missbruksproblem, blivit fälld för dopingrelaterade brott och i samband med allt detta utövat lite MMA vid sidan av. Hans enligt många största framgång var när han under UFCs tredje gala lyckades förlora mot Royce Gracie i en match som tvingade Gracie att kasta in handduken inför sin nästa match.
Kimo dog under natten 20 juli amerikansk tid, efter komplikationer till följd av en hjärtattack. Kimo blev endast 41 år gammal, 12 av dessa spenderade han som en MMA-fighter.
Kimo kanske inte alltid varit den mest passande typen av mma-fighter. Han var ingen Evan Tanner, ingen som de flesta skulle vilja se som en representat för sporten. Men han var inte mindre MMA-utövare för det.
Det är alltid trist när någon man är van att höra om går bort, speciellt när det är en snubbe man ofta garvar åt. Snubbar som Kimo var ju inte direkt relevanta pga hur bra de var, utan snarare för att de skakade upp och ner på världen, genom att göra galna utspel (såsom att försöka bli CSAC-chef) eller bli arresterade för allehanda skit.
Jag tycker ändå man ska vara respektfull, minnas en person för de bra saker och de saker som kanske inte var helt idiotiska. Kimo var trots allt en tidig utövare, och han var ofta jävligt rolig att se. RIP Kimo, och var glad att jag inte en enda gång glömde rätta när jag skrev ”Kimbo”..



